Su Kuyusu

Su, hayatımızın temel taşlarından birisi, hayatımızın olmazsa olmazlarındandır. Vücudumuzun 3/2 si sudan oluştuğunu göz önünde bulundurursak suyun hayatımızda ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Bizler su kuyusu kaynakları bakımından çok zengin topraklarda yaşasak da maalesef Afrika ve Asya’da yaşayan insanlar için durum o kadar da iç açıcı değil.

Susuzluk göz korkutuyor

Bizden uzakta yaşanan bu acıları ise bazen sadece rakamlar halinde okuyoruz. Biz yaşadığımız coğrafya itibari ile evlerimizde rahatlıkla suya erişebilsek de dünya üzerindeki herkes bizim kadar şanslı değil, dünyaca kabul edilen verilere göre;

  • Dünya’da 785 milyon insan içme su sıkıntısı çekiyor.
  • 144 Milyon insan su ihtiyacını su birikintilerinden karşılamak zorunda.
  • Kirli sulara bağlı hastalıkları sebebiyle çeşitli bölgelerde can kayıpları olmakta.
  • 206 Milyon insanın suya erişimi en az yarım saat sürüyor.
  • 2025 yılında gezegenimizin nüfusunun yaklaşık yarısının su sıkıntısı çeken bölgelerde yaşamak zorunda kalması bekleniyor.

Su Kuyusu Bağışı

Afrika ve Asya’da yaşanan susuzluk hayatı olumsuz olarak etkiliyor. bölgede bulunan su kaynakları yetersiz kaldığı için kadınlar ve çocuklar günlük su ihtiyacını karşılayabilmek için günde ortalama 10 km yol yürümek zorunda kalıyor, bununla birlikte akarsu ve su birikintilerinden topladıkları su son derece sağlıksız ve yetersiz. Her yıl kirli suyun tüketilmesi kaynaklı “İshal, kolera, dizanteri, hepatit, tifo ve çocuk felci” gibi hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Hanan vakfı hayırseverlerin destekleri ile Afrika ve Asya’da su kuyuları açıyor. Sizler de bir su kuyusu bağışı veya bir hisse bağışında bulunarak bu hayra ortak olabilr ve amel defterinizde kapanmayacak bir hayra vesile olabilirsiniz.

Su Kuyusu Açmanın Fazileti

Su kuyusu açmak ve su ikram etmek dinimiz ve kültürümüzde en güzel görülen hayırlandır. Bu hususta su ikram etmek ve su kuyusunun fazileti hakkından Peygamber Efendimiz (S.A.V); “Hangi Müslüman susamış bir Müslümana su verirse, Allah da ona içerisinde güzel kokuları olan cennet içeceği içirir.” buyuruyorYine; su kuyusu açtırmak, çeşme yaptırmak mümin kişiye öldükten sonra da sevap kazandırmaya devam edeceğini buyurmuştur. (Hadis-i Şerif) Sizler de bir su kuyusu açtırarak amel defterinize kapanamayacak bir hayırlı amel yazdırabileceğiniz gibi vefat eden yakınlarınızın adına da kuyu açtırabilirsiniz. Açılan kuyulara dilediğiniz ismi yazdırabilirsiniz.