Kurban Bağışı

Kurban, Hz. İbrahim ve Hz.İsmail (a.s)’in fedakarlığının hatırası olarak  Rabbimiz’in biz kullarına emri olan bir ibadettir. Sayısız hayır ve hikmetler barındıran kurban ibadeti, birlik ve beraberliğin arttığı kardeşlik duygularının pekiştiği bir ibadettir Hanan vakfı kurban bağışı emanetleriniz 3 kıta 15 ülkede ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor.

Vacip Kurban Bağışı 2024

Kurban bağışlarınız ile Afrika’da yoksullukla mücadele eden yılda belki de bir defa et gören kardeşlerimizin yüzü gülsün, Hanan vakfı olarak her yıl olduğu gibi bu yılda vacip  kurban bağışlarınızı 3 kıta 15 ülkeden ihtiyaç sahibi aileler, medrese ve yetimhanelere ulaştırıyor sizlere de kesim videolarını gönderiyoruz. Afrika vacip kurban büyükbaş hisse bedeli 2500  tl  Afrika vacip kurban ağışı küçükbaş bedeli 3000 tl’dir.

AFRİKA'DA KURBAN SEVİNCİ

Afrika Kurban Bağışı

Yaşamlarını yoksulluk kuraklık ve açlık içinde sürdürmek zorunda kalan Afrika’lı kardeşlerimiz yetersiz ve sağlıksız beslenmeye bağlı olarak çeşitli hastalıklar mücadele etmek zorunda kalıyor. Afrika kurban bağışı organizasyonu bölgede yaşayan kardeşlerimizin temiz ve sağlıklı gıdaya erişmelerine vesile olarak bölgede yaşanan sıkıntıların azalmasına önemli ölçüde katkı sağlıyor. Hanan Vakfı 17 yıldır kurban bağışı emanetlerinizi büyük bir titizlik ve gayretle 3 Kıta 15 ülkede gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. Kesilen kurbanların kesim videoları tarafınıza iletilmektedir. Yurtdışı vacip kurban bağışı hisse bedeli 2500Tl’dir.

Kurban Bağışı 2024

Kurban teslimiyet ve imanın zirveye ulaştığı, paylaşma ve kardeşlik duygularının pekiştiği bir ibadettir. Hanan vakfı 2003 yılından beri düzenlediği kurban bağışı organizasyonları ile yıl boyunca adak, akika, şükür kurbanlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. Kesilen adak kurbanlarının kesim videoları kayıt altına alınarak isminizin açıkça okunduğu şekilde tarafınıza ulaştırılmaktadır.

4 Adımda Kurban Bağışı

1.

Kurbanınızı Bağışlayın

Online veya  havale / EFT yoluyla bağışınızıyapın.

2.

Vekaletiniz Online Alınsın

Ödeme yapmanızla birlikte vekaletiniz online olarak alınmış olur.

3.

Kurbanınız Kesilsin

Kurbanınız seçtiğiniz ülke ve cinse göre kesilir.

4.

Videonuz Gelsin

Kesim videonuz bayram bitmeden cebinize gelsin.

Adak Kurbanı Bağışı

Şu işim olursa kurban keseceğim diyen kişinin o işi olduğu anda kesmesi gereken kurbana adak kurbanı denir. Adak sahibi tarafından kesilebileceği gibi vekaleten de adak kesilerek yerine getirilebilir. Adak kurbanını adağın sahibi, eş ve çocukları ile anne babası yiyemez. Fakirlere dağıtılması daha faziletlidir. Hanan vakfı olarak 20 yıllık tecrübemiz ile adak kurbanı bağışlarınızı ihtiyaç sahibi aile ve medreselere ulaştırıyoruz. Afrika Adak kurbanı bağışı bedeli 1700 Tl’dir. Kurbanlarınızın kesimleri İslami usullere göre yapılıp kesim videosu tarafınıza iletilmektedir.

Adak kurbanları nerede kesilip, kimlere dağıtlıyor?

Adak kurbanlarıı, çalışma yapılan bölgelerdeki ihtiyaçların önceliği dikkate alınarak bölgedeki ekibimiz tarafından belirleniyor, bölgelerdeki yetimhane, medrese ve ihtiyaç sahipleri öncelikli olarak kurbanların etleri dağıtılmaktadır. Kesilen adak kurbanlarının kesim videoları isminizin net şekilde okunduğu video ile kayıt altına alınıp tarafınıza ulaştırılmaktadır.

Videolu Güvenilir Bağış

Hanan vakfı olarak güvenilirlik ve şeffaflığa önem veriyoruz, 20 yıldır olduğu gibi tüm hayırseverlerimizin yapmış olduğu kurban bağışlarında isminizin okunduğu kesim videosunu whatsapp aracılığı ile tarafınıza iletiyoruz.

Akika Kurbanı Bağışı

Akika kurbanı yeni doğan çocuğun şükrünü eda edebilmek için sünnet olarak kesilen bir kurban türüdür.  Nitekim peygamber efendimiz (s.a.v) “Çocukla beraber akika vardır. Artık ondan yana, onun için akika kesiniz. Eza ve cefayı ondan kaldırınız” buyurduğu ve Yine Hz. Âişe validemizin rivâyetine göre, Peygamber Efendimiz (s.a.s.), torunları Hasan ile Hüseyin’in doğumlarının yedinci günü akika kurbanlarını kesmiş ve adlarını koymuştur. (Tecrid-i Sarih Tercümesi, XI, 401) Erkek için iki koyun, kız çocuk için bir koyun kesilmesi sünnettir. Akika kurbanı çocuğun doğduğu günden bâlîğ olacağı güne kadar kesilebilir. Akika kurbanının ilk yedi günde kesilmesi daha eftaldir, kesilemedi ise de ilerleyen dönemlerde kesilebilmektedir. Sizler de Akika kurbanı bağışlarınızı Hanan vakfı aracılığı ile Afrika’da hayatları zorluklarla geçen gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilirsiniz Akika kurban bağışı bedeli 1700 Tl’dir. Kesim videoları tarafınıza iletilmektedir.

Sizlere Gönderilen Kesim Videosu

Kurban Hakkında Sık Sorulan Sorular

İhtiyaç sahipleri nasıl belirleniyor?

Hanan Vakfı’nın çalışma yürüttüğü bölgelerde, yıl içerisinde farklı alanlardaki projeleri devam etmektedir. Çalışmalar sırasında partner kuruluşlarımızın da katkılarıyla bölgelerdeki en ihtiyaçlı kesimler belirlenmekte ve faaliyetler daha çok buralardaki sıkıntıların giderilmesi üzerine yoğunlaştırılmaktadır. Hanan Vakfı’nın dağıtım programında ilk sırada  medreseler, mülteci kampları, savaş ve doğal afet mağdurları, yetim yurtları, yetim aileleri, yaşlılar, kimsesizler, dullar, toplumun yoksulluk çeken kesimleri, okullar ve hastaneler gelmektedir. Kurban öncesinde her kurban kesim bölgesi için detaylı olarak raporlar hazırlanmaktadır.

Kesilen kurbanımın videosunu gönderiyor musunuz?

Evet kesilen kurbanların vekaletinin verilmesi, kesimi ve dağıtımı gerçekleştirilirken tüm zorlu coğrafi koşullara rağmen video kayıtları alınıp en kısa sürede bağışçılarımıza ulaştırılmaktadır.

Adak, akika, şükür kurbanı bağışı bedeli ne kadardır?

Hanan vakfı’nın yurtdışı kurban bağışı bedeli 1700  Tl’dir.

Kurban bağışı için gerekli olan vekalet konusu nasıl gerçekleşiyor?

Kurban kestirmek isteyen mükellefler kurbanlarının kesilmesi ve Etinin ihtiyaç sahiplerine dağıtılması için belirlenmiş olan kurban bedelini Hanan Vakfı’na ulaştırırlar. Her şeyde olduğu gibi vekalette de asıl olan kişinin niyet ve iradesidir. Kurbanını kestirmek üzere Hanan Vakfı’na başvuran bağışçı, bu niyet ve iradeyi ortaya koymuş oluyor. Ayrıca sözlü olarak ifade edilmesi şart değildir. Çünkü fiil ve uygulama da bir irade beyanıdır. Ancak iletişim bilgisini iletmiş olan bağışçılarımız aranıp sözlü olarak da vekaletleri alınmaktadır.

Kurbanlar nerelerde kesilip, kimlere dağıtılıyor?

Kurban bölgelerinin tespit edilmesinde bölgelerin mağduriyet dereceleri önem arz ediyor. Buna göre; savaş ve kriz bölgeleri, doğal afetlerin yaşandığı ülke ve bölgeler, açlık ve kuraklığın hüküm sürdüğü fakir ülke ve bölgeler, Müslümanların azınlık durumda bulundukları ülke ve bölgeler, ayrıca eğitim çalışmalarının yürütüldüğü okul ve medreseler öncelikli olarak dikkate alınmaktadır.

Şükür Kurbanı Bağışı

Bir nimetin şükrünü yerine getirmek maksadı ile kesilen kurban türü şükür kurbanıdır. Nitekim Kur’an-ı Keim de “Rabbiniz şöyle buyurmuştu: “Andolsun, eğer şükrederseniz gerçekten size artırırım ve andolsun, eğer nankörlük ederseniz, şüphesiz, Benim azabım pek şiddetlidir.” İbrahim Suresi, 7. ayet buyurulmaktadır. Hanan vakfı olarak şükür kurbanı bağışlarınızı Afrika’daki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz şükür kuebanı bağışı bedeli 1700 tl’dir.

Şifa Kurbanı Bağışı

Hastalıkların şifasına vesile olması niyeti ile kesilen kurban türüne şifa kurbanı denilmektedir. Peygamber Efendimiz (s.a.v), bir hadisi şeriflerinde “Mallarınızı zekat ile koruyunuz, hastalarınızı sadaka ile tedavi ediniz, belâ dalgalarını dua ve niyaz ile karşılayınız.” buyurmaktadırlar. Bununla beraber, Tıbb-ı Nebevi’de tavsiye olan şifa yöntemlerinden birisi de şifa kurbanıdır.

Afrika Kurban Dağıtımı

Ruhuna Kurban Bağışı

Hayatta olmayan yakınlarımızın adına kurban bağışı yaparak, açlık ve yoksulluk ile hayatlarını sürdüren kardeşlerimizin yüzünü güldürebilir bu vesile ile sevabını ahirete göç eden yakınlarımızın ruhuna hediye edebilirsiniz. Vefat eden yakınlarınızın adına Afrika’da kurban kestirerek sevabını onlara hediye edebilirsiniz.